Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Third slide

Výtvarné tvoření v Domově pro osoby se zdravotním postižením Tereza


Vybrané studentky kvarty A docházely v 2. pololetí na setkání s klienty Domova pro osoby se zdravotním postižením Tereza, se kterým dlouhodobě spolupracujeme. Náplní jejich setkání byla společná tvorba obrazů. Tato setkávání vyvrcholila v pondělí 22. 6. 2026 prodejní vernisáží v kouzelných venkovních prostorách Domova Tereza. Za většinou obrazů se rychle zaprášilo a jejich kupci přispěli na dobrou věc. Výtěžek totiž putoval na aktivity pro klienty Domova. Některé obrazy stále čekají na své kupce. Jejich nabídka by měla být zveřejněna na FB stránkách Domova Tereza: facebook.com

Číst dál

Charitativní běh pro Hospic sv. Alžběty v Brně


Naše gymnázium navázalo spolupráci s Hospicem sv. Alžběty již na prosincové charitativní akci organizované sextami, nyní se na nás hospic obrátil s návrhem pomoci s organizací akce Běh pro hospic 2026. A tak se někteří z nás, studentů i profesorek, rozhodli podpořit dobrou věc a akce se zúčastnit jako dobrovolníci.
V sobotu 13. 6. jsme se všichni sešli na nádvoří hospice, kde nás organizátoři přiřadili buď na trať, nebo na registraci. Mezitím, co někteří z dobrovolníků začali připravovat dvůr hospice pro příchozí běžce, my (traťoví), jsme si rozdělili jednotlivé úseky na trati, které byly
zapotřebí ohlídat. Poté už jsme obdrželi mapu, vestu, drobné občerstvení a vydali se na předem určená místa.
Celkem 340 závodníků mělo na výběr ze tří tras: 10,3 km, 6,6 km a 0,8 km. Běžci na nejdelší trase startovali v 9:45, ostatní odstartovali o něco později. My na trase jsme čekali, až se k nám závodníci dostanou, občerstvili jsme je vodou a starali jsme se o to, aby všichni běželi tam, kam měli. Poté, co kolem nás proběhl i poslední závodník jsme pobrali všechny své věci a po cestě zpět k hospici jsme sbírali barevné fáborky označující trasu běhu.
Po našem návratu do startovního bodu už byla velká část běžců v cíli, takže jsme jenom vrátili vesty a navnímali atmosféru spolu se závodníky a klienty hospice, kteří byli venku a sledovali průběh akce. Děkujeme za možnost zapojit se do této akce a těšíme se na další ročník.

Číst dál
Third slide
Third slide

Vaření s francouzským kuchařem


V rámci festivalu Bonjour Brno 2026 naši studenti francouzštiny vařili s kočujícím šéfkuchařem François Bouilletem. V Otevřené zahradě na Údolní to vonělo francouzským chlebem FOUGASSE, palačinkami s jahodovým rozvarem a jako předkrm byl jarní salátek se zálivkou vinaigrette. Bon appétit!

Číst dál

Úřední hodiny v době letních prázdnin


Úřední hodiny v kanceláři školy budou probíhat v době letních prázdnin každou středu v době od 8.00 do 12.00 hod, kromě těchto dnů 22. 7., 29. 7. a 12. 8.

V případě dovolené paní vrátné vstupujte do budovy přes čip (pro studenty gymnázia) nebo zvoňte na zvonek na bráně s označením "kancelář" (pro ostatní návštěvníky).

Pokud jste neobdrželi vysvědčení dne 26. 6., můžete si je vyzvednout kdykoli během prázdnin v úředních hodinách.

Číst dál
Third slide

Adéla Buchtová získala zlatý odznak DofE


V úterý 16. června 2026 se ve slavnostní Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu České republiky konala zlatá ceremonie programu Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Mezi oceněnými měla své zastoupení i naše škola – zlatý odznak, nejvyšší ocenění celého programu, převzala naše absolventka Adéla Buchtová.

Číst dál

Pozvánka na Zahradní slavnost


Vážení rodiče, milí studenti a absolventi,

srdečně Vás zveme na Zahradní slavnost pořádanou tradičně na závěr školního roku. Setkání se uskuteční v úterý 23. června od 16.00 do 21.30 hodin. Pozvánku od organizátorů - studentů sext - najdete i na našem školním instagramu.

Těšíme se na Vás.

Číst dál
Third slide
Third slide

Exkurze Podyjí aneb rozlučka se zeměpisem


Letošní jaro se opět neslo v duchu osvědčené tradice – sextáni se v průběhu června vydali vstříc dobrodružství do národního parku Podyjí. V termínu od 1. do 3. června přišla řada na sextu A. Ačkoliv nám počasí zpočátku příliš nepřálo, nenechali jsme se odradit a z našich společných dní jsme vytěžili maximum.

Náš program jsme zahájili naučnou komentovanou prohlídkou krásami Národního parku Podyjí. Druhý den byl ve znamení celodenního výletu do Znojma. Město nás přivítalo nejen svou historickou atmosférou, ale i zajímavým programem – navštívili jsme Hradiště svatého Hippolyta a vyzkoušeli si akční zážitkovou hru. Ti nejodvážnější z nás se při návratu do Havraníků rozhodli pro aktivní odpočinek v podobě pěší turistiky, kterou si někteří zpestřili osvěžující koupačkou.

Volné chvíle mezi aktivitami jsme trávili společně, a to především u oblíbených deskových her. Do těch se s nadšením zapojily i paní profesorky, které nás celým výletem provázely a dohlížely na naši bezpečnost i dobrou náladu. Velkým tématem našich večerů byl také sport – společně jsme totiž napjatě sledovali tenisové dění na French Open a drželi palce české naději Jakubu Menšíkovi, který skvělými výkony postoupil až do semifinále Roland Garros.

Poslední den nás po snídani čekal návrat zpět do Brna, ovšem ještě před odjezdem jsme využili příležitost k prohlídce pěchotního srubu v Šatově, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavého o naší vojenské historii.

Celý výlet hodnotíme jako mimořádně vydařený. I když nás občas potrápil déšť nebo únava, společně strávený čas mimo školní lavice nás jako kolektiv opět o něco více stmelil a se zeměpisem jsme se tak rozloučili ve velkém stylu.

Číst dál

Ústřední kolo SOČ


Ve dnech 13.-15. 6. 2026 se konalo v Olomouci ústřední kolo SOČ, kterého se nakonec zúčastnilo 8 studentů septim. Výsledky jsou vynikající, z 8 účastníků získali naši studenti 5 medailových umístění. Lucie Římanová (SEP B) obsadila 1. místo, Natali Berková (SEP B) 2. místo, Adam Vichr (SEP B), Martin Bulička (SEP A) a Barbora Perglová (SEP B) obsadili 3. místa, Erik Krzyžánek a Kristina Kubová (oba SEP A) 6. místa a Theodora Staniczková (SEP A) obsadila 11. místo. Všem účastníkům gratulujeme k vynikajícím umístěním a děkujeme za vzornou reprezentaci školy na celostátní úrovni.

Číst dál
Third slide

Úspěchy v Astronomické olympiádě


Naši žáci nižšího stupně i studenti vyššího stupně si velmi dobře vedli v Astronomické olympiádě.
V kategorii GH v krajském kole obsadili první 3 místa žáci primy A Tomáš Matějka, Jan Hyršl a Veronika Kroupová.
Všichni postoupili do celostátního finále, kde Tomáš získal 13. místo a Veronika 20.
V kategorii CD v krajském kole získali studenti kvinty A Petr Matějka 2. místo a Kateřina Nespěšná 5. místo, oba také postoupili do celostátního finále, kde Kateřina obsadila 9. místo.
Kateřina si také střihla vyšší kategorii AB (určené pro studenty septim a oktáv!) a v kraji vyhrála 1. místo, v celostátním kole pak 12. místo.

Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci, níže si můžete prohlédnout fotky z celostátního finále.
Zdeněk Votava

Číst dál

Úspěchy ve fyzikální olympiádě - vyšší stupeň


Naši studenti vyššího stupně si velmi dobře vedli v krajském kole Fyzikální olympiády.
V kategorii D exceloval Jan Horský (kvi B), který získal 1. místo.
Dále se umístili Kateřina Nespěšná (kvi A), Sofie Hana Klímová (kvi A), Adéla Němečková (kvi B) a Petr Matějka (kvi A).
V kategorii C získal 2. místo Antonín Horák (sex B) a dále se umístili Anna Mejzlíková (sex A) a Vilém Doušek (sex B).
V kategorii B se umístili Adam Vala (sep B) a Vít Obdržálek (sep A).
Konečně v kategorii A obsadil Jiří Račanský (okt B) 2. místo a Tomáš Kučera (okt A) 3. místo - oba se tak probojovali do celostátního finále.
Toho se zúčastnil jen Jirka, který tam skončil na 39. místě.

Všem gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Zdeněk Votava

Číst dál
Third slide
Third slide

Matematicko-logické casino alias MaSo


Ve středu 13. května se posluchárna fyziky proměnila v matematicko-logické kasino. Bylo to MaSo. A než někdo vytáhne to o velikosti písmen - MaSo, tedy MAtematická SOutěž, je, no matematická soutěž, která se každý půlrok koná po celé republice a to i na naší škole. Tento půlrok bylo tématem kasino, takže kvádry a žetony s sebou. Ruletu byste tu sice nenašli, ale rozhodně se tu riskovalo, i když by vám logika měla zajistit vítězství. Ale koneckonců, risk je zisk. Z týmů reprezentujících naši školu byl nejúspěšnější tým s názvem Bujón, který ve složení Marcela Bryjová, Magdaléna Horáková a Adéla Hutařová vyhrál 2. místo.
Matematice zdar!
Magdaléna Horáková, kvarta A

Číst dál

Den Evropy


Dne 15. května se na Gyrecu konala první velká akce pod záštitou nového studentského parlamentu, a to právě Den Evropy. Svou přítomností nás poctila delegace z Europe Direct Brno. Žáci vyšších ročníků se mohli zúčastnit dvouhodinové přednášky o možnostech studia v zahraničí, Erasmu či příležitostech zapojení se do nejrůznějších projektů v průběhu studia i po něm. Na konci přednášky si studenti mohli ověřit své znalosti ohledně Evropského parlamentu v krátkém kvízu. Moc děkujeme brněnskému Europe Direct za obzory rozšiřující přednášku.

Číst dál
Third slide

Dobrovolnictví na akci Strom života


Ve středu 20. května organizoval Domov Tereza v řečkovickém amfiteátru akci s názvem „Strom života“. Hlavním bodem programu bylo symbolické zalití stromu, u kterého se každý rok scházejí klienti i pracovníci z brněnských domovů. Společně s rodinami a přáteli si tak připomínají, že všichni lidé jsou si rovni.
Zahájení se stejně jako minulý rok ujal sbor VOX Gyrecu. Ten se postaral o skvělou hudební kulisu, zatímco další studentky z naší školy pomáhaly s prodejem a občerstvením. Celé odpoledne mělo úžasnou atmosféru a už teď se těšíme na další ročníky!

Číst dál

Pozvánka na třídní schůzky prim ve školním roce 2026/2027


Vážení rodiče,

srdečně Vás zveme na třídní schůzky před nástupem Vašich dětí na naše gymnázium. Třídní schůzky proběhnou v budoucích kmenových třídách 23. června 2026 od 16.00 hod. Jmenné seznamy tříd a umístění tříd naleznete na nástěnce ve vestibulu školy. Mezi 15.00 a 18.00 hod můžete navštívit kancelář vedoucí školní jídelny a přihlásit dítě ke školnímu stravování. Pozvánka na třídní schůzky byla přijatým uchazečům rovněž odeslána prostřednictvím systémy dipsy.cz.

Těšíme se na Vaši návštěvu.
vedení gymnázia

Číst dál

Výsledky přijímacího řízení


Vážení rodiče, milí žáci,
v přiložených dokumentech jsou uvedeny výsledky přijímacího řízení. Dokument .xls Vám obrazí výsledky po zadání šestimístného identifikačního čísla uchazeče, v dokumentu .pdf je uveden kompletní seznam uspořádaný podle těchto identifikačních čísel.
Všem přijatým gratulujeme a těšíme se na ně!
Ostatním děkujeme za zájem o naši školu a přejeme jim vše dobré. Přijímací zkoušky byly náročné, všichni si zaslouží pochvalu.
S pozdravem
Peter Krupka. ředitel gymnázia

Číst dál

Miňonky a Maxipes Fík na okresním kole FO


Léta páně 2026 krásného jarního dne 28. 4. se malá skupina odvážlivců o pěti členech z Gymnázia Brno-Řečkovice, konkrétně ze sekundy B, vydala na okresní kolo fyzikální olympiády.
Ve složení:
Veronika Cagašová, Eliška Kociánová, Hubert Maier, Martin Meixner a Raghuvar Raina.
Když jsem jim před soutěží přála hodně štěstí a pěkné výsledky, tak mě nenapadlo, že získají prvních pět míst a budou mezi šesti úspěšnými řešiteli okresního kola FO.
Tak tu slíbenou čokoládu jdu koupit ;-)

spokojená učitelka fyziky
Lenka Sekaninová
Neváhejte a čtěte dál, najdete tam Veroničiny postřehy z této akce.

Číst dál
Third slide