Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Aktuálně

Výsledky společenskovědních soutěží

V posledních týdnech se odehrály dvě soutěže z oborů dějepis a ekonomie, kterých jsme se zúčastnili v rámci školních kol. V dějepisné olympiádě I. kategorie (NG) zvítězil ve školním kole Tomáš Habarta (QA A), druhé místo patří Bětě Kubátové (TER A) a třetí místo obsadil Jan Valoušek (QA B). Ve druhé kategorii (VG) se vítězkou stala Zuzana Zelenková (SPT B), druhé místo patří Kamile Švendové (SPT A) a třetí se umístil Vojtěch Gut (SX A). V ekonomické olympiádě pak známe potupující do krajského kola: podle vý

Číst dál

Eustory 2023

Dne 22. září 2023 se v Ostravě konalo celostátní finále prestižní historické soutěže Eustory, do níž se zapojil student oktávy B Viktor Dokoupil. Do Ostravy bylo pozváno dalších devět finalistů. Finále této soutěže se uskutečnilo v krásném prostředí centra PANT v Ostravě. Každý z účastníků byl odměněn knižními cenami, přičemž tři autoři si odnesli také peněžitou odměnu. Viktor se umístil na pátém místě v hlavní soutěži a získal také třetí místo ve vedlejší kategorii o cenu Evy Vláhové. V této kategorii byl

Číst dál

Oktávy v Praze

Obě maturitní třídy úspěšně absolvovaly poslední exkursi svého studia na naší škole. Během čtyřdenní návštěvy našeho hlavního města jsme prochodili nejvýznamnější lokality spojené s historií, politikou, ale i kulturou tohoto centra. Některé jsme navštívili jen exterierově, jiné i s komentovanou prohlídkou (např. prostory Senátu, památník hrdinů heydrichiády či synagogy židovské Prahy). Jednotlivá místa byla vybírána i s ohledem na maturitní zkoušku či případné další studium na VŠ v Praze. Součástí prohlídky

Číst dál

Exkurse do Osvětimi

V pondělí 11. IX. 2023 studenti sext navštívili bývalé nacistické koncentrační tábory v polské Osvětimi a Březince. Při jednodenní exkursi jsme prošli místy nepochopitelně brutálního zacházení s lidskými bytostmi, abychom si připomněli cenu lidského života a důstojnosti. V prostorách obou táborů jsme viděli jak předměty, které zůstaly po zavražděných vězních, tak nepochybné důkazy o celé zrůdné politice nacistického státu. Výklad průvodců nám pak přiblížil mnohé podrobnosti z fungování táborů a života lidí,

Číst dál

Úspěchy v soutěžích ZSV a DEJ

V uplynulých dnech se konala celostátní kola dvou soutěží, kterých se účastnili studenti naší školy. Shodou okolností oba naši representanti, Adam Rinchenbach (SPT A; ekonomická olympiáda) a Zuzana Zelenková (SX B; dějepisná olympiáda), obsadili ve svých soutěžích krásné 14. místo. Oběma soutěžícím gratulujeme a děkujeme za vzornou representaci školy!

Číst dál

Dějepisná olympiáda

Na konci ledna se konala okresní kola dějepisné olympiády. Letos je soutěž zaměřena na Československo a svět po II. světové válce. Naše škola měla zastoupení v obou kategoriích. V rámci kategorie I (nižší stupeň) postoupila do krajského kola Lucie Římanová (kvarta B) a v kategorii II (vyšší stupeň) pak Zuzana Zelenková (SX B) a Bruno Oravec (SPT B). Všem našin representantům děkujeme za vzornou representaci, gratulujeme k výbornému výsledku a přejeme hodně zdaru v kole krajském!

Číst dál

Příběhy bezpráví na naší škole

V úterý 15. XI. 2022 jsme se v rámci semináře ze ZSV v septimě již tradičně připojili k projektu Jednoho světa na školách Příběhy bezpráví. Promítli jsme si dva krátké filmy popisující každodennost života před rokem 1989 ("Sídliště" a "Víkend"). Zároveň jsme přivítali dr. Libora Svobodu z Ústavu pro studium totalitních režimů, který ve své dvojroli pamětníka i odborníka okomentoval jednotlivé jevy, které jsme ve filmech mohli shlédnout. Zastavili jsme se tak u problematiky panelových sídlišť, práce s veřejn

Číst dál

V první polovině listopadu se naše dvě oktávy vystřídaly v Praze. Při tradičním zakončení školních exkursí si prohlédly zajímavá místa našeho hlavního města, navštívily divadelní představení a naposledy si užily společný pobyt v rámci třídního kolektivu. Exkurse nám skončily a nyní se naši studenti již mohou plně věnovat přípravám na maturitní zkoušku. Snad i tato návštěva přinesla nějaké podněty jak k maturitě, tak i k výběru vysokoškolského studia. Takže - ať se daří!

Číst dál

V úterý 13. IX. 2022 navštívili studenti sext bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor v polské Osvětimi a Březince. Po dvouleté pauze jsme se opět vydali na místa, která vyvolávají otázky o povaze lidství a nutí nás se zamyslet nad tím, čeho je lidstvo skutečně schopno. Navštívili jsme obě části památníku a pomocí výkladu průvodců jsme se snad alespoň trochu přiblížili onomu utrpení, kterého jsou názvy tábora synonymem.

Číst dál

Úspěšná účast v dějepisné olympiádě

Ve dnech 22. - 25. V. 2022 se v Hradci Králové konalo celostátní kolo dějepisné olympiády. Naši školu po vynikajících výkonech v předchozích kolech representovala Zuzana Zelenková z kvinty B. Svým výkonem obsadila vynikající páté místo! Naší studentce gratulujeme k umístění a děkujeme jí za vzornou representaci školy.

Číst dál

Krajské kolo dějepisné olympiády

V úterý 5. IV. 2022 se DDM Lužánky konalo (konečně presenčně) krajské kolo dějepisné olympiády v kategorii středních škol. Naši školu zastupovaly dvě studentky, které si velmi pěkně poradily s náročným testem zaměřeným na středoevropskou šlechtu. Barbora Zatloukalová (SPT A) se stala úspěšnou řešitelkou a Zuzana Zelenková (QI B) obsadila krásné třetí místo (o jeden bod z rozstřelové otázky) a má tedy naději na postup do celostátního kola! Oběma našim representantkám gratulujeme k úspěchu a děkujeme za vzorn

Číst dál

Naše účast v dějepisných soutěžích

Dne 18. III. 2022 se v Mikulčicích uskutečnilo finálové kolo Velkomoravské olympiády. Naši školu representovalo pět studentů. Ze sekundy B to byli Antonín Horák, Jan Valoušek a Kryštof Havránek a z tercie B Anna Vaisová a Jan Lorenčík. Jan Valoušek získal skvělé třetí místo.Ve čtvrtek 24. III. 2022 se pak konalo městské kolo dějepisné olympiády středních škol. Letošním tematem byla šlechta v proměnách času. Naši školu representovaly studentky septi

Číst dál

Velkomoravská olympiáda

Péčí prof. Sedláčkové se naše škola dlouhodobě účastní Velkomoravské olympiády pořádané památníkem Velké Moravy v Mikulčicích. V letošním ročníku se na prvních třech místech školního kola umístili Antonín Horák, Jan Valoušek a Kryštof Havránek (všichni SEC B). Spolu s nimi se do finále nominovali i žáci TER B Jan Lorenčík, Adam Vala a Anna Vaisová. Všem našim representantům děkujeme za účast a vzornou representaci školy a postupujícím přejeme úspěšnou účast ve finále, pokud možno přímo v Mikulčicích (pokud

Číst dál

Historická exkurse

V pátek 8. X. 2021 navštívili studenti sext a septim národní památníky v Terezíně a Panenských Břežanech. Prohlédli jsme si jak terezínskou Malou pevnost, tak i exposice v ghettu (Magdeburská kasárna a bývalá škola), v Panenských Břežanech jsme pak navštívili Památník národního útlaku a odboje spolu panelovými exposicemi v zámeckém parku, které jsou věnovány výsadku Anthropoid a méně známému výsadku Percentage.

Číst dál

Úspěch v soutěži

Studentka kvarty B (školní rok 2020/2021) Zuzana Zelenková obsadila krásné druhé místo v VII. ročníku soutěže Velkomoravská olympiáda (II. kategorie). Gratulujeme k úspěchu a děkujeme za vzornou representaci školy! Více k soutěži najdete na stránkách mikulčického památníku.

Číst dál

Dějepisná soutěž studentů gymnasií

Ve čtvrtek 17. VI. 2021 se konalo dlouho odkládané krajské kolo dějepisné soutěže studentů gymnasií, jehož tématem byla Evropa 1900 - 1939. V poměrně komplikované době bylo toto kolo konáno online způsobem. Naši školu representovali studenti septimy A, Jakub Straka, Štěpán Hřebíček a Tomáš Kroupa. V náročném testu získali 106 bodů, což znamenalo 8. místo v kraji. Našim representantům děkujeme za účast a representaci školy a gratulujeme ke krásnému výsledku v obtížných podmínkách!