Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Aktuálně

Úspěch v krajském kole Evropy ve škole


V krajském kole letošního ročníku literární části soutěže Evropa ve škole se dařilo studentkám Kristýně Ježkové ze sexty B a Karolíně Horákové z kvarty B. Obě reprezentovaly naši školu ve III. kategorii, které je určena studentům od 15 do 17 let. Kristýna v této kategorii zvítězila a Karolína obsadila druhé místo.

Číst dál

Redakce Gilotiny v Českém rozhlase


Ve středu 25. května 2022 se uskutečnila dlouho odkládaná exkurze do budovy Českého rozhlasu na ulici Beethovenova v Brně. Dvanáct členů redakce mělo nejen možnost prohlédnout si interiér krásně rekonstruované funkcionalistické budovy, ale také si mohli zkusit čtení zpráv ve skutečném studiu a na chvíli být i účastníky přímého vysílání.

Číst dál
Third slide

Začátek května ve znamení divadla


Začátkem května se studenti šesti tříd vydali do divadla. V úterý 3. května měly septimy a sexty možnost vidět v prostorách Buranteatru monodrama s názvem Cikánský boxer. Představení vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze. Titul mu však byl později kvůli jeho romskému původu odebrán a v roce 1943 byl zavražděn ve Wittenberge, pobočním táboře koncentračního tábora Neuengamme. V náročné roli cikánského boxera se studentům představil Filip Teller.
Jen o dva dny později viděli primáni v Divadle Polárka adaptaci světoznámého románu Tibiáš Lolness.

Číst dál

Gilotina je třetí


Členové odborového svazu novinářů a pracovníků médií ocenili úsilí redakce Gilotiny a v celostátním kole Soutěže o nejinspirativnější středoškolský časopis jí udělili třetí místo.

Číst dál

Postup do celostátního kola Olympiády v českém jazyce


V krajském kole Olympiády v českém jazyce reprezentovali naše gymnázium Jakub Matula ze sexty B, který obsadil 10. příčku, a Ondřej Hofer ze septimy A. Ondra skončil na 4. místě a postupuje do celostátního kola! Eliška Sukupová z kvarty B v I. kategorii obsadila 16. místo.

Číst dál

Městské kolo Olympiády v českém jazyce I. kategorie


V Městském kole Olympiády v českém jazyce naši školu zastupovala Eliška Sukupová z kvarty B, která se umístila na výborném 4. místě a postupuje do krajského kola.

Číst dál

Městské kolo Olympiády v českém jazyce II. kategorie


Městské kolo Olympiády v českém jazyce II. kategorie se konalo v pondělí 28. března a naši školu v něm reprezentoval Ondřej Hofer ze septimy A, který skončil na 9. místě, a Jakub Matula ze sexty B, který se umístil jako 11.

Číst dál

Moderní adaptace Antigony


Divadlo Polárka se nebojí velkých výzev, a tak se s vervou pustilo do moderní adaptace Antigony, jedné z nejznámějších řeckých tragédií. O tom, že se divadelnímu souboru podařilo nelehký úkol zvládnout velmi dobře, se mohli v pondělí 28. března přesvědčit i naši terciáni a kvartáni

Číst dál

Maryša v HaDivadle


V pondělí 21. března 2022 se cca pět desítek studentů vyššího stupně zúčastnilo večerního představení Maryša a brněnském HaDivadle.

Číst dál

Proces v Polárce


Ve čtvrtek 3. března septimy a oktávy navštívily Divadlo Polárka, aby zhlédly představení Proces, které je inspirováno stejnojmenným románem Franze Kafky.

Číst dál

Recitační soutěž


O tom, že v řadách našich studentů najdeme výborné recitátory, jsme se mohli přesvědčit na školním kole recitační soutěže, které se konalo v úterý 8. února 2022. Tříčlenná porota neměla lehký úkol a nakonec určila pořadí v jednotlivých kategoriích následovně:
primy a sekundy:
1. Jan Jagelský, sekunda B
2. Terri Ann Slováková, sekunda B
3. Běta Kubátová, prima A
tercie a kvarty:
1. Tarja Zichová, kvarta A, Jan Pertlík, kvarta B
2. Aneta Zmeškalová, Anna Vaisová, obě z tercie B
3. Adam Vala, Václav Lněnička, oba z tercie B
kvinty až oktávy:
Ema Zmeškalová, septima B
Všem studentům děkujeme za účast a blahopřejeme vítězům.

Číst dál

Školní kolo Olympiády v českém jazyce


Ve třetím lednovém týdnu se uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce I. a II. kategorie. V I. kategorii, která je určena žákům tercií a kvart, se soutěže zúčastnilo celkem 12 studentů. Nejlépe si se zadanými úkoly poradila Eliška Sukupová a Karolina Horáková, obě z kvarty B, a Tomáš Kučera z kvarty A. Ve II. kategorii získal mezi 14 účastníky nejvyšší počet bodů Ondřej Hofer ze septimy A. O druhé místo se podělili Jakub Matula a Lucie Pivoňková, oba ze sexty B, a třetí příčku obsadila Eliška Chlumská také ze sexty B. Výhercům blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v dalších kolech soutěže.

Číst dál

Vyhnání Gerty Schnirch


V pátek 17. 12. 2021 se cca pět desítek studentů vyššího stupně zúčastnilo večerního představení Vyhnání Gerty Schnirch v brněnském HaDivadle.

Číst dál

Děti se žlutou hvězdou


Studenti kvarty A se v pátek 10. 12. 2021 vypravili do Knihovny Jiřího Mahena, aby se zúčastnili programu s názvem Děti se žlutou hvězdou. Program je inspirovaný knížkami Hanin kufřík a Princ se žlutou hvězdou, jejichž prostřednictvím se žáci dovídají řadu informací o osudech židovských dětí za 2. světové války.

Číst dál
Third slide

Jak se dělá divadlo?


Nahlédnout do "útrob" divadla, navštívit sklad rekvizit, vyzkoušet si některý z divadelních kostýmů či práci osvětlovače, podstoupit hlasovou zkoušku s profesionálním hercem a poznat mnoho další věci, které tvoří divadlo, to všechno mohli studenti obou kvint, jež se zúčastnili 8. prosince workshopu v HaDivadle.

Číst dál

Leoš Janáček


V úterý 2. listopadu mohli studenti tercie A nahlédnout do života i tvorby jednoho z nejuznávanějších hudebních skladatelů, jenž byl zásadním způsobem spojen s Brnem. Knihovna Jiřího Mahena na ulici Kobližná připravila pro školy vzdělávací program věnovaný osobnosti Leoše Janáčka a za použití metod kritického myšlení i hudebních ukázek se v rámci uvedeného programu snaží podnítit žáky k přemýšlení, hledání argumentů, vyjádření názorů...

Číst dál