Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Aktuálně

Third slide

Soutěž Osmá planeta Malého prince


V rámci Festivalu Bonjour Brno se francouzštináři našeho gymnázia zúčastnili soutěže 8. planeta Malého prince. Vernisáž se konala v prostorách Francouzské aliance na Moravském náměstí 15 a práce našich studentů zde měly čestné místo. Ze 140 prací zaslaných z celého Jihomoravského kraje, čestná uznání získali: Valerie Jakubcová z 3A a sourozenci Ema Sedláková 7A a Oskar Sedlák 5A. Mezinárodní porota hodnotila originalitu a hloubku příběhu, který mohl být psán jak česky, tak francouzsky, také nápaditou ilustraci. Čestná uznání přijali studenti z rukou ředitele AF pana Jiřího Votavy, konzulárního rady, předsedkyně Francouzské aliance a dalších významných hostů.
Cílem soutěže bylo připomenout si 80. výročí prvního vydání Malého prince, Antoina St. Exupéryho, který byl přeložen do více než 360 jazyků a dialektů.

Číst dál

Vaření s francouzským kuchařem


V rámci festivalu Bonjour Brno 2023 naši studenti francouzštiny z tercie a kvarty vařili s kočujícím šéfkuchařem François Bouilletem. V Otevřené zahradě na Údolní to tentokrát vonělo francouzským chlebem FOUGASSE, palačinkami a jako předkrm byl jarní salátek se zálivkou vinaigrette. Bon appétit!

Číst dál
Third slide
Third slide

Po stopách Francouzů v Brně


27. dubna se studenti francouzštiny sext a kvint vydali v rámci festivalu Bonjour Brno po stopách známých či méně známých osobností francouzského původu, které pobývaly v Brně či ovlivnily jeho dějiny. Toto a mnohé další zajímavosti a netušené souvislosti nám ve své komentované prohlídce přiblížila paní průvodkyně Mgr. Jana Amadou.

Číst dál

Školní kolo Soutěže v cizím jazyce - Francouzský jazyk


V úterý 7. února se uskutečnilo školní kolo Soutěže ve francouzštině. Výhercům blahopřejeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole soutěže, které se bude konat ve středu 8. března v prostorách francouzské Aliance.

Číst dál
Third slide

Exkurze a výukový program v Alliance française Brno


Ve čtvrtek 2. února 2023 se studenti francouzštiny z kvart vypravili do Alliance française Brno, aby za pomoci rodilého mluvčího z Belgie jménem Jan Van der Aa a paní koordinátorky pro vzdělávání Mgr. Soňi Mištové odhalili, v čem může být tato instituce pro jejich studium francouzského jazyka přínosná.

Číst dál

Festival du film français


Zveme vás na 25. ročník Festivalu francouzského filmu, který se bude konat ve dnech 24. – 30. 11. 2022 v kině Art v Brně.
Program festivalu: www.festivalff.cz/fr.

Číst dál
Third slide
Third slide

Prezentace o studiu na vysokých školách ve Francii


V pátek 4.11. jsme mohli na naší škole přivítat zástupkyni CAMPUS FRANCE v ČR, paní Chloe Rébénu, která v rámci veletrhu Gaudeamus v Brně, představila studentům francouzštiny z oktáv, septim a sext možnosti studia na vysokých školách ve Francii. Studenti měli jedinečnou příležitost zeptat se především na praktické otázky týkající se přijímacího řízení, průběhu studia, obtíží spojených s ubytováním, adaptací apod. Kontakt na přednášející je k dispozici u učitelů francouzštiny.

CAMPUS FRANCE: https://www.republiquetcheque.campusfrance.org/cs

Číst dál

Máme zlato! Vive le français!


Ve středu 6. dubna se konalo krajské kolo Soutěže ve francouzském jazyce. Naši školu reprezentavali studenti - Denis Polický (SEP A), Patrik Prachár (KVI A) a Adéla Buchtová (KVA A), která v kategorii ZŠ/VG I. obsadila 1. místo a postupuje do ústředního kola. Blahopřejeme Adélce k výbornému výsledku a držíme palce v ústředním kole! Merci!

Číst dál
Third slide

Projektový den s francouzštinou - Mohyla míru


Ve středu 22. června 2022 se studenti francouzštiny z kvart podívali na Mohylu míru. V rámci výuky francouzštiny - slovní zásoby a historie, jsme absolvovali celou prohlídku Památníku a multimediální expozice ve francouzštině. Projet studenty jazykově obohatil, jejich pracovní listy byly na výbornou.

Číst dál

Projektový týden s francouzštinou


Ve spolupráci s Alliance française Brno se ve dnech 16. – 19. května 2022 uskutečnil týdenní projekt intenzivní výuky francouzštiny pro skupiny francouzštinářů ze septim. Studentům se letos věnovali lektoři Fabrice, Johanna a Adélaide. Jednotlivá dopoledne (9.00-12.00 hod.) byla opravdu různorodá: konverzace na téma jaro, umění, videohry. Studenti byli s výukou spokojeni.

Číst dál
Third slide

Vaření s francouzským kuchařem


V rámci festivalu Bonjour Brno 2022 naši studenti francouzštiny z tercie a kvarty vařili s kočujícím šéfkuchařem François Bouilletem. V Otevřené zahradě na Údolní to tentokrát vonělo kváskovým chlebem, vynikajícím hráškovým krémem a jako předkrm - zeleninové tyčinky s jogurtovým dipem. Bon appétit!

Číst dál

Prezentace tříletého studia na českých sekcích ve Francii (Dijon, Nîmes)


Dne 1. 6. 2022 se studenti francouzštiny z tercie a kvarty setkali s Lindou Honsovou, studentkou prvního ročníku tříletého studia na české sekci ve Francii, která jim přiblížila možnosti tohoto studijního programu a díky vlastní zkušenosti mohla také zasvěceně odpovídat na jejich četné dotazy.

Číst dál
Third slide

Mezinárodní certifikát z francouzštiny DELF junior


I letos máme mezi oktavány studenty, kteří úspěšně složili mezinárodní zkoušku z francouzštiny DELF junior. Úroveň B1: Klára Poloková, Marek Padyšák a Jakub Straka. Úroveň B2: Kateřina Bretterová a Adam Svadbík. Blahopřejeme!

Číst dál

Festival Bonjour Brno 2022


La 28ème édition du festival BONJOUR BRNO se déroulera du 25.04. au 08.05.2022.
Le programme est disponible sur le site du festival:
https://bonjourbrno.cz/program/

Číst dál
Third slide
Third slide

Prezentace o studiu francouzštiny na Masarykově univerzitě


V úterý 29. března se pro studenty francouzštiny sext a septim uskutečnila přednáška o studiu FJHC (bakalářské studium Francouzštiny pro hospodářskou činnost na Pedagogické fakultě MU a Veřejné správy na Ekonomicko-správní fakultě MU) a o studiu MFTAP (Francouzsko-české studium veřejné správy na ESF MU). Přednášející byla koordinátorka MFTAP PhDr. Ing. Pavla Hradecká.

Číst dál

Journées de la francophonie 2022


Chaque année, le 20 mars est fêté comme Journée internationale de la francophonie.

Dans le cadre de la 23ème édition des Journées de la francophonie, l’Alliance Française Brno en collaboration avec d’autres partenaires, ont préparé un programme ayant pour objectif de présenter la diversité de la francophonie : concours, rencontres, lectures de contes, projections de films, dégustations etc.
Programme complet:
https://www.dnyfrankofonie.cz/fr/

Číst dál