Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Third slide

Jak se dělá divadlo? Exkurze a workshop v HaDivadle


Studenti kvart navštívili v rámci výuky českého jazyka a literatury brněnské HaDivadlo sídlící v pasáži Alfa. Divadelní lektoři, studenti Divadelní fakulty JAMU, pro žáky připravili workshop, ve kterém je seznámili s fungováním divadelní instituce, se všemi divadelními profesemi i s procesem vzniku inscenace. Během zážitkové exkurze se studenti mohli volně pohybovat nejen na jevišti, ale i v prostorách divadla, které jsou běžnému divákovi nepřístupné. Vyzkoušeli si tak roli herce, zpěváka, inspicienta, jevištního technika, osvětlovače nebo zvukaře, zašli také do rekvizitárny, kostymérny i maskérny.

Číst dál

Školní kolo Středoškolské odborné činnosti


Ve dnech 21.-22. 2. 2023 proběhlo školní kolo Středoškolské odborné činnosti, kterého se zúčastnilo 57 studentů. Všichni studenti svou práci úspěšně obhájili, 46 z nich postoupilo do dalších postupových kol. Ve vybraných oborech krajská komise SOČ rozhodla o přímém postupu 33 prací do krajského kola (na základě počtu přihlášených prací), 13 studentů bude svou práci obhajovat v městském kole. Podrobné informace o postupujících naleznete v příloze článku.

Jednotlivé komise školního kola zároveň ocenily nejlepší práce v daných oblastech.
V přírodovědných oborech byly oceněny práce studentek Elišky Konečné, Kristýny Ježkové a Justýny Haškové, ve společenskovědních a humanitních oborech práce Elišky Frimlové, Anny Svobodové a Viktora Dokoupila, v technických oborech pak práce Jiřího Lattenberga, Jakuba Matuly a Emy Sedlákové.

Všem studentům postupujících do dalších kol přejeme hodně štěstí a pevné nervy.

Číst dál
Third slide

Výměnný jazykový pobyt v Holandsku


Po tříleté pauze se 5. 2. - 11. 2. 2023 někteří studenti sext a septim zúčastnili výměnného pobytu v Doetinchemu v Holandsku. Týden strávený na tamní střední škole Ulenhof College byl kulturně a studijně velmi obohacující. Studenti se spolu s partnery z Francie, Španělska a Itálie účastnili nejrůznějších projektů a hodin, letos s důrazem na environment a ochranu životního prostředí. Všichni po celý týden bydleli v holandských rodinách a zažívali tak místní zvyky. V týdnu se našel čas i na sportovní aktivity jako bruslení na světoznámé bruslařské dráze v Utrechtu a aktivity ve školních tělocvičnách. Samozřejmě jsme navštívili i Amsterdam s jeho slavným Rijksmuseem (Říšské muzeum) a mohli tak obdivovat holandské mistry malby jako např. Rembrandtovu Noční hlídku. Představu, jak mohlo vypadat staré Holandsko, jsme si udělali ve skanzenu Zaanse Schans. Bylo zajímavé vidět staré mlýny a dílny, kde se vyráběly tradiční holandské dřeváky a jak se vyrábí sýr atd. Zážitků spolu s našimi holandskými partnery bylo opravdu hodně. V dubnu 2023 budeme v Brně na oplátku hostit naše holandské kamarády. Všechny budoucí zájemce zveme v příštích letech k účasti na této anglicky velmi obohacující výměně.

Číst dál

Návštěva soudní budovy


Ve čtvrtek 16. II. 2023 se studenti semináře ze ZSV (septimy) vypravili na návštěvu do budovy Okresního soudu Brno-venkov. Zde pro ně byl připraven program, během něhož nám soudci civilního úseku nejprve vysvětlili fungování soudní soustavy a posici soudce v ní, a dále pak předvedli simulovaný soudní proces občanského soudního řízení. Následně jsme byli veřejností při trestním řízením (to již nebylo simulované, ale reálné).

Číst dál

Soutěž finanční gramotnosti


Studentům septimy A, M. Račanskému, T. Chlupovi a A. Rinchenbachovi, se podařilo úspěšně složit test okresního kola soutěže finanční gramotnosti a tak postoupit do kola krajského. V něm budou representovat nejen naši školu, ale také celý okres Brno-město. Našemu teamu tedy gratulujeme k výbornému výsledku, děkujeme za vzornou representaci školy a přejeme hodně zdaru při zpracování případové studie, kterou dostali zadánu od pořadatelů soutěže.

Číst dál

Úřední hodiny pro přijímání přihlášek ke studiu


Přihlášky ke studiu lze odevzdat v kanceláři školy v následujících termínech:

do 12. února v běžných úředních hodinách:
Po - Pá: 7.30 hod - 15.00 hod.

od 13. února do 1. března v posílených úředních hodinách:
Po - Čt: 7.30 hod - 16.00 hod
Pá: 7.30 hod - 14.30 hod

Číst dál

Dějepisná olympiáda


Na konci ledna se konala okresní kola dějepisné olympiády. Letos je soutěž zaměřena na Československo a svět po II. světové válce. Naše škola měla zastoupení v obou kategoriích. V rámci kategorie I (nižší stupeň) postoupila do krajského kola Lucie Římanová (kvarta B) a v kategorii II (vyšší stupeň) pak Zuzana Zelenková (SX B) a Bruno Oravec (SPT B). Všem našin representantům děkujeme za vzornou representaci, gratulujeme k výbornému výsledku a přejeme hodně zdaru v kole krajském!

Číst dál

Výtvarná a literární soutěž Jižní Morava čte


Dovolte, abychom touto cestou pogratulovali naší studentce Veronice Vlašínové ke krásnému 2. místu v soutěži Jižní Morava čte. Oceněna byla v kategorii volné tvorby za krátký animovaný film na téma " Co vypráví voda." Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v divadle Polárka 17. 12. 2022.

Číst dál
Third slide

Kolekce oblečení s logem školy


Milé studentky, milí studenti, vážení přátelé,
společnost Schools United připravuje po dohodě s námi kolekci oblečení s logem naší školy. Nabídka v kolekci bude široká. Pod odkazem uvedeném v článku bude v době 16. 1. – 20. 1. probíhat hlasování o výsledné podobě kolekce.

Číst dál

Curling


V letošním školním roce si studenti vyššího stupně v předvánočním čase vyzkoušeli novou sportovní aktivitu - curling. Pro většinu z nich to byla první příležitost zasoutěžit si v tomto netradičním sportu. Jak si tento předvánoční den studenti užili, si můžete prohlédnout v detailu článku.

Číst dál
Third slide
Third slide

Vánoční koncert pěveckého sboru


Po dvouleté covidové přestávce pěvecký sbor gymnázia pod vedením paní Mgr. Evy Kamenišťákové opět připravil tradiční vánoční koncert. Proběhla tři vystoupení - 21. prosince pro posluchače z řad rodičů a další veřejnosti, 22. prosince pak 2 koncerty pro studenty a pedagogy gymnázia. Pěvecký sbor doprovodil orchestr složený z řad studentů a na klavír pak paní Mgr. Lenka Kučerová. Děkujeme studentům i vyučujícím, kteří se na přípravě podíleli, za jejich píli, úsilí a čas, které věnovali přípravě, a za příjemný zážitek, který navodil atmosféru nadcházejících vánočních svátků. Další fotografie naleznete v detailu článku.

Číst dál

Vánoční výstava


Jako každý rok i letos proběhla během adventního období výstava prací našich studentů s vánoční, adventní a zimní tematikou. V pracích jsou zastoupeny mnohé výtvarné techniky, od frymáže přes grafiku až ke keramice a textilní technice. Výstava se velmi povedla a bude zdobit prostory naší školy i v příštím roce.

Číst dál
Third slide
Third slide

Projektový den přírodních věd


V pondělí 19. 12. 2022 se obě tercie účastnily projektového dne přírodních věd. Ústředním tématem bylo vejce a to žáci zkoumali z pohledu fyzika, biologa a chemika.

Číst dál

Internetová matematická olympiáda – fakt dost dobrý…


Naprosto fenomenálního úspěchu dosáhl tým našich studentů v soutěži Internetová matematická olympiáda, nově nazývané Internetová matematická soutěž Mathing. Naši studenti v konkurenci 221 týmů z celé České republiky a také sousedního Slovenska skončili na fantastickém druhém místě. Tohoto krásného úspěchu dosáhli Ema Sedláková (sep A), Tomáš Chlup (sep A), Rudolf Žižka (okt B), Vojtěch Hora (okt B), Hana Obdržálková (sex B), Tomáš Peňás (sex B) a Jakub Vojtek (sex A). Pozor! Pokud bychom zůstali pouze na domácí půdě, tak nikdo lepší než naši nebyl v Řečkovicích, v Brně, v Jihomoravském kraji ani v České republice. Děkujeme a gratulujeme!

Číst dál
Third slide

Hovorové hodiny


Vážení rodiče,
dovolujeme si Vás pozvat na hovorové hodiny, které se uskuteční ve středu 4. ledna 2023 v době od 16.30 hod do 18.00 hod.

Číst dál

Naši studenti na Mistrovství světa ve stepu


Hned několik studentů našeho gymnázia si přivezlo cenné kovy z letošního Mistrovství světa ve stepu, které se konalo od 22. do 26. listopadu v chorvatském Záhřebu. Vynikajících úspěchů dosáhli: Simona Trmačová a Olívie Pospíšilová (obě ze sep B), Petr Matějka (sek A) a Ema Rusová (sek B). Nejvíce medailí však vybojovala Sára Titzová (sexta B), která se stala mistryní světa v kategorii trio a malá skupina juniorů a získala dále 3 stříbrné medaile v kategorii sólo, formace a produkce. Blahopřejeme k těmto krásným výsledkům!

Číst dál
Third slide