Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Soudci do škol


Ve čtvrtek 14. III. 2024 proběhla tradiční akce semináře ze ZSV - septimáni navštívili Okresní soud Brno-venkov. Přivítali nás zde soudci a soudkyně nejprve z civilního úseku a po desáté hodině i soudkyně úseku trestního. Nejprve jsme absolvovali simulované jednání civilního soudu, kde nám soudci a soudkyně sehráli modelový případ (žaloba o nevrácenou dlužnou částku), při kterém nás provedli občanským soudním řízením. Dále jsme se těšili na reálný trestní případ, ale bohužel byl odročen; místo toho nám soud

Číst dál

Soutěž tříčlenných družstev v řešení SUDOKU


Dne 29. února 2024 se na Gymnáziu Kapitána Jaroše uskutečnila soutěž tříčlenných družstev v řešení sudoku. Naši školu reprezentovaly 4 nejlepší týmy ze školního kola, v kterém se utkalo 50 týmů.

Číst dál
Third slide

Pozvánka ke školní přijímací zkoušce


Vážení rodiče, milí žáci,
o víkendu 16. a 17. března jsme začali s odesíláním pozvánek ke školní přijímací zkoušce. Bohužel, systém Dipsy.cz, který k tomu musíme využít, má chybu – přílohu, kterou Vám odešleme, není možné stáhnout.
Cermat je informován, předpokládáme, že chybu brzy opraví.
Přikládáme dokument, ve kterém jsou obecné informace, zeleně vybarvený text je v pozvánce nahrazen pro každého konkrétního uchazeče. Pokud by nebyla chyba do pátku 22. 3. odstraněna,

Číst dál

Ceremonie DofE


Dne 15. února 2024 se v prostorách sálu Zastupitelstva města Brna na Nové radnici uskutečnilo slavnostní předávání bronzových a stříbrných certifikátů Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Této krásné události se tak měli možnost zúčastnit studentky a studenti, kteří dokončili v tomto školním roce bronzovou úroveň, a to jmenovitě Berta Arrufí, Kateřina Horká, Ema Kozlová a Anna Vaisová z kvinty B a Dominik Dubčák, František Dufek a Emma Engelsmannová ze sexty B.
V České republice program inspiruje mladé lidi ve věku od 14 do 24 let již od roku 1995. Každý účastník si volí dovednost, sportovní aktivitu a dobrovolnickou pomoc dle svého zájmu. Po splnění programu následuje týmová expedice, při níž musí účastníci prokázat své tábornické dovednosti a týmovost. Je skvělé, že máme ve škole studenty, kteří mají chuť na sobě pracovat a objevovat svůj potenciál.
Petra Mundlová

Číst dál
Third slide
Third slide

Matematická olympiáda – kategorie A a P (programování), krajské kolo


Výborných úspěchů dosáhli naši studenti v soutěžích týkajících se matematiky a informatiky, a to na úrovni krajského kola. Tradiční účastník těchto soutěží Jakub Vojtek (sep A) obsadil v krajském kole matematické olympiády kategorie P (programování) krásné 6. – 7. místo a postoupil tak do celorepublikového kola. Úspěšným řešitelem této soutěže se stal také Jakub Matula(okt B) , který byl 11. Taktéž výborně si vedli naši studenti v mat. olympiádě kategorie A, kde máme celkem 4 úspěšné řešitele v rámci tohoto kola. Již dříve zmiňovaný Jakub Matula (okt B) skončil na 20. – 22. místě, Hana Obdržálková (sep B) byla 23. – 28. a Tomáš Peňás (sep B) byl 29. – 36. Nejlépe z našich studentů dopadl opět Jakub Vojtek, který skončil 12. – 16. a o pouhý bod nepostoupil do celostátního kola…no, nenaděláš nic. Všem studentům děkujeme za krásnou reprezentaci školy.

Číst dál

Školní kolo Středoškolské odborné činnosti


Ve dnech 21.-22. února proběhlo školní kolo Středoškolské odborné činnosti. Zúčastnilo se jej 59 studentů septim. Všichni zúčastnění své práce obhájili a 41 z nich bylo odbornými komisemi doporučeno k postupu do dalšího postupového kola. V každé odborné sekci byla vyhodnocena nejlepší práce, letos si ocenění odnesli Šimon Hrouda (Sep B) v sekci technické, Nela Koudelková (Sep A) v sekci přírodovědné a Filip Halámek (Sep B) v sekci humanitní a společenskovědní. Seznam studentů doporučených k postupu v jednotlivých oborech naleznete v příloze. Všem studentům přejeme hodně štěstí do dalších kol.

Číst dál

Vzácná návštěva


V úterý 20. II. 2024 naši školu navštívila velvyslankyně Státu Izrael, J.E. Anna Azari. Pro studenty sext měla připravenu přednášku o několika aspektech Státu Izrael - o jeho moderní historii, o inovativnosti izraelské ekonomiky, vztazích s Československem i Českou republikou, a samozřejmě se nemohla vyhnout aktuální bezpečnostní situaci. Přednášku pronesla v angličtině a na závěr měli studenti možnost se i ptát na věci, které je během akce napadly. Této možnosti nakonec využili tři tazatelé. Paní velvyslan

Číst dál

školní kolo soutěže v řešení Sudoku


Soutěž tříčlenných družstev v řešení sudoku je opět tady!
Stejně jako vloni jsme museli pro velký zájem uspořádat školní kolo, protože škola může vyslat pouze dva týmy z NS a VS.


Dne 31.1. se sešlo 50 žáků nižšího stupně a bojovali o postup ve tříčlenných družstvech.
14.2. se totéž konalo pro vyšší stupeň.

Číst dál
Third slide
Third slide

Dokládání příloh k přihlášce – změněné a doplněné informace !!!


Vážení rodiče,
Prostudujte si prosím přiložený dokument – otevře se po kliknutí na "číst dál".
Systém www.dipsy.cz není plně funkční a nevíme, jak přesně bude po 20. únoru 2024 fungovat.
Proto Vám sdělujeme: přílohy, které lze doložit i po termínu 20. února 2024 můžete dodat buď prostřednictvím systému (podle toho, jak bude tato možnost nastavena), ale i osobně.
S pozdravem
Peter Krupka

Číst dál

Soutěž finanční gramotnosti


Koncem ledna skončilo okresní kolo soutěže finanční gramotnosti, které jsme se účastnili ve dvou kategoriích. Naši studenti jak z nižšího, tak z vyššího gymnasia se s internetovým testem vypořádali velmi pěkně a obsadili shodně první místo, takže obě družstva postoupila do kola krajského! Děkujeme tak našim representantům - jmenovitě družstvu nižšího stupně ve složení Zuzana Schejbalová (QA A), Peter Lacko (PRI A) a Antonín Horák (QA B), i studentům vyššího stupně Adamu Valovi a Barboře Perglové (oba QI B)

Číst dál
Third slide

Skvělý úspěch studentů na České lingvistické olympiádě


Hned tři studenti našeho gymnázia - Jakub Matula, Ema Sedláková a Oskar Sedlák - postoupili do ústředního kola České lingvistické olympiády, které se bude konat v dubnu Praze. Bude-li se jim dařit stejně dobře jako v Olomouci, kde proběhlo kolo regionální, pojedou v červenci na světové finále v Brazílii. Budeme držet palce!

Číst dál

Úřední hodiny pro příjem přihlášek na gymnázium


Osobní podání výpisu nebo tiskopisu přihlášky i s přílohami je možné v úředních hodinách vždy v pracovní den v čase 7:30 – 15:30 hod, v době prázdnin (2. – 9. 2. 2024) pak v čase 7:30 – 14:00 hod.

Číst dál
Third slide

English Drama Club


Na začátku školního roku jsme na naší škole rozjeli English Drama Club.
Došlo k tomu tak, že v primě v hodinách angličtiny se četla detektivka Deset malých černoušků od Agathy Christie. Studenti tehdy navrhli, že by bylo fajn si to sehrát, a tak jsme se do toho pustili.

Číst dál

Exkurze do spalovny SAKO


V rámci předmětu chemie jsme my, žáci Kvint, dostali možnost zúčastnit se exkurze do spalovny odpadů SAKO. V rámci této exkurze jsme se podívali do provozu spalovny na různé druhy strojů, které jsou potřebné k tomu, aby se mohla využít energie získaná ze spalování odpadů na elektřinu a tepelnou energii. V letních měsících je takto získaná energie hlavním zdrojem tepla v Brně. Ročně spalovna vyrobí z odpadu tolik energie, že by pokryla roční potřebu města s 30 tisíci obyvateli.
Areál spalovny je velmi rozsáhlý a pro exkurze, jako byla ta naše, je velmi dobře vybaven helmami a vestami, které jsou povinni si návštěvníci vypůjčit. Protože je v provozu velký hluk ze strojů, tak nám byla zapůjčena i sluchátka, ve kterých se promítal výklad zaměstnankyně společnosti SAKO, která naši prohlídku areálem vedla.
Celková vycházka po spalovně je velmi zajímavá, plná nových informací a naše paní průvodkyně byla velmi milá. Ke konci naší prohlídky jsme měli možnost se jako třída o více než třiceti žácích zvážit na speciální váze pro popelářské vozy, která je hned u vjezdu do areálu, a naše měření nám dokázalo, že Kvinta A váží rovné dvě tuny! Naše třída má váhu přibližně stejnou jako jeden nosorožec.

Autor : Laura Marie Conlon (kvinta A)

Číst dál
Third slide
Third slide

Postup přijímacího řízení


Vážení rodiče, milí žáci,
letos poprvé bude možno přihlášky ke studiu podávat elektronicky, přitom zůstává v platnosti i možnost pracovat s listinnými dokumenty. Přikládáme stručný přehled úkonů a termínů – otevře se Vám po kliknutí na tlačítko "Číst dál".
S pozdravem
Peter Krupka, ředitel gymnázia

Číst dál

Podej pomocnou niť


Vánoce jsou svátky lásky, pohody, porozumění, ale také pomoci. Právě o Vánocích se koná spousta charitativních akcí, kde můžeme někomu pomoci a udělat mu radost. Letos jsme se obě sexty společně s paní profesorkou Vondrovou rozhodly uskutečnit projekt, který jsme nazvali „Podej pomocnou niť“ a který spočíval v šití čepic pro dospělé onkologicky nemocné pacienty.

Číst dál
Third slide