Third slide

Červnové exkurze tercií do Olomouce a Kroměříže

Po covidové pauze se letos studenti tercií mohli naplno
zúčastnit výtvarně historické exkurze do Olomouce a Kroměříže a obdivovat tak
krásy tamních muzeí, galerií a dalších historicky významných míst. V Muzeu umění
mohli obdivovat sbírku umění zejména 20. století a stali se součástí happeningu
přímo na ulici. V Arcidiecézním muzeu si studenti zopakovali hlavní prvky románské
a gotické architektury a zamířili do secesní Vily Primavesi. Následující den jsme
zamířili do kroměřížské zámecké obrazárny Arcibiskup

Číst dál

Pozvánka na Zahradní slavnost

Vážení rodiče, milí studenti a absolventi,

srdečně Vás zveme na Zahradní slavnost pořádanou tradičně na závěr školního roku.
Setkání se uskuteční v úterý 20. června od 16.00 do 21.00 hodin.
Těšíme se na Vás.

Číst dál
Third slide
Third slide

Zlatá ceremonie DofE s Jeho královskou Výsostí, princem Edwardem

Jeho královská Výsost, vévoda z Edinburghu, ve středu 24.5.2023 v Senátu Parlamentu ČR ocenil 42 absolventů zlaté úrovně programu DofE. Ve svém proslovu pogratuloval všem absolventům a ocenil jejich nadšení a píli.
Ve Valdštejnské zahradě se poté vévoda setkal s loňskými zlatými absolventy a vedoucími programu DofE. Naše absolventka Hana Sedláčková se setkání také zúčastnila. Děkujeme za reprezentaci naší školy v ttomto prestižním celostětově uznávaném programu. Gratulujeme!
Jaroslava Vraštilová

Číst dál

Talentovaní středoškoláci bodují na zahraničních soutěžích

Mladým Čechům se daří na mezinárodních setkáních začínajících vědců. Počátkem roku uspěli v soutěži na Taiwanu a nyní zabodovali také v americkém Dallasu.
Na pražském Gymnáziu Botičská a Gymnáziu Brno-Řečkovice mají důvod k oslavám. Talentovaní studenti těchto škol uspěli na mezinárodní soutěži Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF), která se konala od 13. do 19. května 2023 v Dallasu.
Adéla Uhrová z Botičské obsadila druhé místo v kategorii Plant Science se svou prací na téma „Analýza genových interakcí mezi transkripčním faktorem SPT6L a geny regulujícími kvetení Arabidopsis thaliana“, práce Karolíny Jeřábkové z Gymnázia Brno-Řečkovice „Role choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby“ byla oceněna čtvrtým místem v kategorii Biomedical and Health Science.
Soutěže v Dallasu se účastnili studenti z celého světa. Konkurence byla obrovská, soutěžilo 1800 projektů, které mladí vědci museli obhájit v diskuzích s porotci. Česko na Regeneron ISEF vysílá své zástupce už od roku 2000.

Číst dál
Third slide
Third slide

Celostátnímu finále v řešení sudoku

Hráčská asociace logických her a sudoku pořádá soutěž tříčlenných družstev v řešení sudoku. Brněnské kolo proběhlo 27. 3. 2023.
Na základě dosaženého výsledku, krásné 2. místo, byl tým s názvem 2x+y, ve složení Petr Matějka, Běta Kubátová, Julie Skoupá pozván k účasti na Celostátním finále soutěže. Akce se konala 23. května ve VIDA! science centru v Brně.
Tým  2x+y skončil v kategorii ZŠ na úžasném 2. místě a celkově byli 8. (v konkurenci 30 týmů od prim až po oktávy).
Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Číst dál

Krajské kolo SOČ

Dne 9. května 2023 proběhlo na Gymnáziu tř. Kpt. Jaroše krajské kolo SOČ. Naši školu reprezentovalo 38 studentů septim, 7 z nich pak postoupilo dále do celostátního přehlídky, která proběhne 16.-18. června 2023 na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni. Souhrnné výsledky najdete v příloze článku. Všem studentům děkujeme za vzornou reprezentaci gymnázia a postupujícím přejeme v celostátní přehlídce hodně štěstí.

Číst dál
Third slide

Soutěž Osmá planeta Malého prince

V rámci Festivalu Bonjour Brno se francouzštináři našeho gymnázia zúčastnili soutěže 8. planeta Malého prince. Vernisáž se konala v prostorách Francouzské aliance na Moravském náměstí 15 a práce našich studentů zde měly čestné místo. Ze 140 prací zaslaných z celého Jihomoravského kraje, čestná uznání získali: Valerie Jakubcová z 3A a sourozenci Ema Sedláková 7A a Oskar Sedlák 5A. Mezinárodní porota hodnotila originalitu a hloubku příběhu, který mohl být psán jak česky, tak francouzsky, také nápaditou ilustraci. Čestná uznání přijali studenti z rukou ředitele AF pana Jiřího Votavy, konzulárního rady, předsedkyně Francouzské aliance a dalších významných hostů.
Cílem soutěže bylo připomenout si 80. výročí prvního vydání Malého prince, Antoina St. Exupéryho, který byl přeložen do více než 360 jazyků a dialektů.

Číst dál

Naši běžci na Pražském mezinárodním maratonu 2023

V neděli 7. května byl byl odstartován Pražský mezinárodní maraton 2023. Za zvuku Smetanovy Vltavy vyběhlo z Václavského náměstí přibližně 7000 běžců, v předních řadách i štafeta deseti našich studentů, kteří postoupili z krajského semifinále. Ze 23 zúčastněných středních škol jsme skončili s časem 2:49:54 na šestnáctém místě. Náš tým tvořili: Tomáš Kučera, Dominik Dubčák, Eduard Petrášek, Tomáš Nastálek, Kristýna Ježková, Eliška Konečná, Michal Němec, Jirka Račanský, Gabriel Gombík, Tomáš Doušek a Zuzka Navrátilová.

Jako každý rok se pražského maratonu zúčastnil i pan ředitel Krupka (s časem 3:31:54) a nově i kolega Martin Vašát. Po závodě pozval pan ředitel zúčastněné studenty Gyrecu do cukrárny, a tím zasadil sladkou tečku za tuto krásnou sportovní akci.

Číst dál
Third slide
Third slide

Vaření s francouzským kuchařem

V rámci festivalu Bonjour Brno 2023 naši studenti francouzštiny z tercie a kvarty vařili s kočujícím šéfkuchařem François Bouilletem. V Otevřené zahradě na Údolní to tentokrát vonělo francouzským chlebem FOUGASSE, palačinkami a jako předkrm byl jarní salátek se zálivkou vinaigrette. Bon appétit!

Číst dál

Matematická soutěž MaSo - jarní kolo

Ve středu 10. 5. 2023 se naše tři týmy zúčastnili jarního kola u nás oblíbené soutěže MaSo. Jedná se o týmovou matematickou soutěž pro žáky šestých až devátých tříd.
Tým sekundánů = Stepující šachisté ze sekundy A, ve složení Ema Kubátová, Bětka Kubátová, Julie Skoupá a Petr Matějka, se umístil na krásném čtvrtém místě v rámci soutěžního místa v Brně - Jaroška.
Terciány reprezentoval BlockadeTeam z tercie B - Antonín Horák, Vilém Doušek, Jakub Večeřa a Šimon Pavelka a jsou na 6. místě.
Kvartánský tým může být jen tříčlenný, takže soutěžili Vít Obdržálek, Václav Černý a Martin Bulička (všichni z kvarty A). Skončili na sedmém místě.
Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Číst dál
Third slide

Matematická olympiáda kategorie B, C – evergreen Vojtek…

Směle můžeme napsat, že již tradičně fenomenálního úspěchu dosáhl náš student Jakub Vojtek (sex A) v soutěži matematická olympiáda kat. B, kterou prostě a jednoduše vyhrál… V první desítce se objevili studenti pouze dvou brněnských škol (jedna jsme my), o to je tento úspěch cennější. Velmi dobrých výsledků ovšem dosáhli i další studenti. V matematické olympiádě kat. C se stali úspěšnými řešiteli Filip Harman (kvi A), který obsadil krásné 10. místo. Stejně tak úspěšnými řešiteli se stali Jiří Račanský (kvi B) a Oskar Sedlák (kvi A), kteří skončili shodně na 21. místě. Děkujeme za krásnou reprezentaci školy a samozřejmě také gratulujeme!

Číst dál

Hudební festival Petrklíč

22. dubna se náš sbor Vox Gyrecu zúčastnil hudebního festivalu Petrklíč, který každoročně pořádá ZŠ Krásného. Festival byl určen pro hudební soubory, orchestry a sbory. V plně obsazeném Dělnickém domě jsme vystoupili s pásmem ABBA v úpravě skladatele Mc Huffa a s lidovou písní Ej lásko,lásko. Festival nabídl přehlídku klasických skladeb i populárních písní a melodií a nabídl všem zúčastněným krásný hudební zážitek.

Číst dál
Third slide
Third slide

Krajské vítězství v Juniorském maratonu 2023

18. dubna předvedla desítka našich studentů mimořádný sportovní výkon, když zvítězila v krajském kole Juniorského maratonu 2023 – ACTIVE LIFE, HAPPY MIND.
Tým řečkovických atletů tvořili kvintáni Tomáš Kučera, Eduard Petrášek, Jirka Račanský, Dominik Dubčák, septimáni Michal Němec a Kristýna Ježková a oktaváni Zuzana Navrátilová, Tomáš Doušek, Markéta Mulíčková a Rudolf Žižka. V konkurenci 14 středních škol zvítězili s časem 2:42:32 a postoupili tak do finále, které proběhne 7. května v Praze v rámci prestižního Pražského mezinárodního maratonu 2023.
Budeme držet palce!

Číst dál

Pozvánka na "Majáles století"

Vážení rodiče, profesoři, studenti a přátelé školy,
všichni jste srdečně zváni na tradiční studentskou akci Majáles, která se koná 1. května v prostorách zahrady gymnázia.

Slavnostní zahájení proběhne ihned po skončení průvodu studentů v 9.30 hod.