Gymnázium Brno-Řečkovice

Terezy Novákové 2, Brno-Řečkovice 621 00

Gilotina je třetí

Členové odborového svazu novinářů a pracovníků médií ocenili úsilí redakce Gilotiny a v celostátním kole Soutěže o nejinspirativnější středoškolský časopis jí udělili třetí místo.

Číst dál

Bramborová medaile z Juniorského maratonu

Třináct jihomoravských škol se v úterý 19. dubna zapojilo do Juniorského maratonu 2022, který se běžel za deštivého počasí v Lužánkách. Naše gymnázium vyslalo do závodu 10 běžců: Adama Urbánka, Pavla Zimu, Jonáše Konečného a Viktora Vojtu z oktávy A, Zuzanu Navrátilovou, Markétu Mulíčkovou, Hanku Poloučkovou, Tomáše Douška a Ondřeje Chovance ze septimy A a Kristýnu Ježkovou ze sexty B. Náš tým "Gyrec" dosáhl výborného výsledku, s časem 2:52:52 doběhl na 4. místě! Blahopřejeme.

Číst dál
Third slide
Third slide

úspěch v soutěži Tour de App

Studenti Roman Skoupý a Tomáš Peňás z kvinty B dosáhli úspěchu v 0. ročníku soutěže Tour de App. Obsadili 3. místo.
Tour de App je soutěž 2–3 členných týmu ve vývoji aplikací, projektovém řízení a komunikaci.
Je představen problém, který má aplikace řešit. To, jaké jsou podrobné požadavky a jak má aplikace přesně
vypadat se soutěžící dozví od „klienta“, se kterým komunikují v průběhu soutěže. Cílem je funkční aplikace běžící nebo je přístupná na klientově počítači.

Číst dál

Postup do krajského kola SOČ

Dne 12. 5. 2022 se na Gymnáziu Brno, třída Kapitána Jaroše, uskuteční krajské kolo obhajob prací Středoškolské odborné činnosti.
Po velmi náročných školních obhajobách byla vybrána řada velmi dobrých prací, u kterých odborná komise rozhodla, že svou kvalitou odpovídají nárokům kladeným na postup do vyšších kol. Ve většině kategorií letos postupují žáci přímo do kola krajského. U kategorií chemie, biologie, zdravotnictví, životní prostředí a pedagogika, proběhlo i kolo okresní.

Z naší školy postupuje do krajského kola celkem 32 prací. Všem postupujícím srdečně gratulujeme.

garant školního kola Mgr. Michal Kuňák, Ph.D.

Číst dál
Third slide

Naši septimáni v národním kole soutěže EXPO SCIENCE AMAVET

Ve dnech 12. a 13. dubna 2022 hostila Akademie věd ČR v Praze národní finále XXVII. ročníku Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže EXPO SCIENCE AMAVET. Do finálového klání postoupili autoři celkem 38 projektů, z toho bylo pět studentů z naší školy. Nejlépe se umístil Lukáš Dubšík (SEP A), který obsadil 3. místo. Michaela Hajašová (SEP A) dosáhla na 4. místo a Denis Polícký (SEP A) na místo desáté. Lukáš s Míšou byli ještě oceněni zvláštní cenou a oba získali možnost zúčastnit se prestižní mezinárodní soutěže v Číně. Blahopřejeme!

Číst dál

Máme zlato! Vive le français!

Ve středu 6. dubna se konalo krajské kolo Soutěže ve francouzském jazyce. Naši školu reprezentavali studenti - Denis Polický (SEP A), Patrik Prachár (KVI A) a Adéla Buchtová (KVA A), která v kategorii ZŠ/VG I. obsadila 1. místo a postupuje do ústředního kola. Blahopřejeme Adélce k výbornému výsledku a držíme palce v ústředním kole! Merci!

Číst dál

Terciáni kralovali Fyzikální olympiádě

Tři studenti tercií se zúčastnili okresního kola Fyzikální olympiády kategorie F, které proběhlo 23. března 2022 na ZŠ Laštůvkova. Chlapci dosáhli velmi pěkných úspěchů:
Adam Vala z tercie B v soutěži zvítězil, Krystian Graboň z tercie A obsadil druhé místo a Petr Adámek (také z áčka) dosáhl na sedmou příčku.
Blahopřejeme studentům k úspěšné reprezentaci školy!

Číst dál

Exkurze Římané na našem území

Dne 5. 4. se obě kvinty zúčastnily v rámci výuky latiny exkurze Římané, Keltové a Germáni na našem území, která se konala na Hradisku u Mušova a na zámku v Mikulově.
Exkurze všechny žáky zaujala, o čemž svědčí i fotografie.

Číst dál
Third slide

Krajské kolo dějepisné olympiády

V úterý 5. IV. 2022 se DDM Lužánky konalo (konečně presenčně) krajské kolo dějepisné olympiády v kategorii středních škol. Naši školu zastupovaly dvě studentky, které si velmi pěkně poradily s náročným testem zaměřeným na středoevropskou šlechtu. Barbora Zatloukalová (SPT A) se stala úspěšnou řešitelkou a Zuzana Zelenková (QI B) obsadila krásné třetí místo (o jeden bod z rozstřelové otázky) a má tedy naději na postup do celostátního kola! Oběma našim representantkám gratulujeme k úspěchu a děkujeme za vzorn

Číst dál

Adam a počítače

Skvělého úspěchu dosáhl náš student Adam Kundrát (sep B) v soutěži týkající se programování, konkrétně v Matematické olympiádě – kategorie P. V ústředním kole této soutěže konané v Teplicích obsadil skvělé 15. místo, z jihomoravských soutěžících byl potom čtvrtý nejlepší. Být patnáctý v republice je prostě fajn! Aby se Adam vůbec mohl zúčastnit tohoto kola na celorepublikové úrovni, musel úspěšně projít sítem kvalifikačních kol. Proto jistě stojí za zmínku, že v rámci krajského kola MO kat. P obsadil v Jihomoravském kraji skvělé 3. místo. Děkujeme za krásnou reprezentaci školy a samozřejmě také gratulujeme!

Číst dál
Third slide

Pozvánka na třídní schůzky

Vážení rodiče,
srdečně vás zveme na třídní schůzky, které se budou konat dne 20. dubna 2022 v době od 16.30 do 18.00 hod. v kmenových učebnách jednotlivých tříd. Po skončení třídních schůzek proběhnou individuální konzultace s vyučujícími o chování a prospěchu žáků. Rozpis umístění jednotlivých vyučujících naleznete ve vestibulu školy a také v jednotlivých poschodích. Od 16.00 hod proběhne schůzka ředitele gymnázia s třídními důvěrníky v učebně J3 v prvním patře.

Číst dál

1. ročník školního šachového turnaje

Po dlouhých peripetiích v souvislosti s epidemickými opatřeními se konečně podařilo zorganizovat školní šachový turnaj. Ten proběhl v pátek 1. dubna 2022 a zúčastnilo se ho cca 30 studentů (i studentek) napříč všemi ročníky. Ačkoliv účast dívek byla spíše symbolická, na stupních vítězů měly převahu. Na 1. místě se umístil Jakub Matula ze sexty B, 2. místo obsadila Běta Kubátová z primy A a na 3. místě skončila Ema Kubátová rovněž z primy A. Všem blahopřejeme k úspěchu. Velké poděkování patří organizátorům Elišce Frimlové a Michalu Němcovi ze sexty A, kteří se úkolu zhostili velmi zodpovědně a zajistili tak hladký průběh celého turnaje. Už se těšíme na další ročník.

Číst dál
Third slide
Third slide

Úspěch v soutěži Expo Science AMAVET

Jedenáct studentů z našich septim se v pátek 25. března zúčastnilo krajského kola soutěže vědeckých a technických projektů EXPO SCIENCE AMAVET v Hradci Králové. Pět z nich postupuje do národního kola, které se bude konat v dubnu v prostorách Akademie věd ČR v Praze, několik dalších obdrželo speciální ocenění. Postupujícími jsou: Michaela Hajašová, Julie Ulvrová, Lukáš Dubšík, Richard Janeček a Denis Polický. Všem zúčastněným děkujeme za vzornou reprezentaci školy a výše jmenovaným blahopřejeme k postupu!

Číst dál

Nela Sendlerová ovládla krajské kolo Biologické olympiády

V pátek 25. března 2022 proběhlo v prostorách PřF MU krajské kolo Biologické olympiády kategorie A. Naši školu reprezentovaly dvě studentky, Nela Sendlerová z oktávy B a Hana Poloučková ze septimy A. V těžké konkurenci 36 soutěžících z celého Jihomoravského kraje dokázala Nela Sendlerová zvítězit, a postupuje tak do národního kola. Hanka Poloučková se umístila na 21. pozici. Oběma našim reprezentantkám děkujeme a přejeme Nele úspěch v celostátním kole!

Číst dál

Naše účast v dějepisných soutěžích

Dne 18. III. 2022 se v Mikulčicích uskutečnilo finálové kolo Velkomoravské olympiády. Naši školu representovalo pět studentů. Ze sekundy B to byli Antonín Horák, Jan Valoušek a Kryštof Havránek a z tercie B Anna Vaisová a Jan Lorenčík. Jan Valoušek získal skvělé třetí místo.Ve čtvrtek 24. III. 2022 se pak konalo městské kolo dějepisné olympiády středních škol. Letošním tematem byla šlechta v proměnách času. Naši školu representovaly studentky septi

Číst dál

Návštěva soudu

V týdnu před jarními prázdninami obě kvarty vyrazily na exkurzi na Krajský soud pod vedením vyučující OBV J. Sítařové. Během hodinové přednášky studenti zjistili jak probíhá soudní líčení a prohlédli si soudní síň. Paní soudkyně, která přednášku vedla, velmi ochotně odpovídala dotazy našich studentů. Seznámila je s nejčastějšími případy trestných činů mladistvých, se kterými se setkává. Žáky příklady z praxe zaujaly a přednášku hodnotili velmi pozitivně.